سنجش تراکم استخوان

 

سنجش تراکم استخوان

سنجش تراکم استخوان :

اسکن تراکم استخوان، که با نام سنجش میزان جذب دوگانه انرژی اشعه ایکس (DXA) که مخفف عبارت (Dual energy X-ray absorptiometry) و یا تراکم سنجی استخوان نیز نامیده می شود، نوعی از تکنولوژی برگرفته از پرتو ایکس است که برای اندازه گیری میزان از بین رفتگی استخوان استفاده می شود. امروزه (DXA) روش استاندارد اندازه گیری چگالی مواد معدنی استخوان (BMD) است .
عکسبرداری با اشعه ایکس نوعی آزمایش غیر تهاجمی پزشکی است که به پزشکان در تشخیص و درمان بیماریها کمک می کند.
(DXA) اغلب در ستون فقرات تحتانی و لگن انجام می شود. در برخی از کودکان و بزرگسالان ، گاهی اوقات تمام بدن اسکن می شود. دستگاههای محیطی که از اشعه ایکس یا امواج فرا صوت استفاده می کنند؛ گاهی برای نمایش دادن توده کم استخوان به روی صفحه نمایش استفاده می شوند.
(DXA) اغلب برای تشخیص پوکی استخوان مورد استفاده قرار می گیرد، بیماری ای که اغلب پس از یائسگی بر زنان تاثیر می گذارد ولی ممکن است در مردان نیز ایجاد شود، پوکی استخوان ، شامل از دست دادن تدریجی کلسیم و نیز تغییرات ساختمانی در استخوان است؛ که باعث تبدیل شدن استخوان به استخوانی نازک و بسیار شکننده که احتمال شکستن بیشتری نیز دارد، می شود (DXA) در پیگیری اثرات درمان پوکی استخوان و دیگر شرایطی که باعث از دست رفتن استخوان می شود نیز موثر است.
همچنین (DXA) آزمونی است که می تواند میزان خطر اختصاصی شکستگی در حال توسعه را ارزیابی کند. خطر شکستگی به سن، وزن بدن، سابقه شکستگی قبلی، سابقه خانوادگی، شکستگی ناشی از پوکی استخوان (osteoporotis) و مسایل مربوط نحوه زندگی مانند: سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد مشروبات الکلی بستگی دارد. این عوامل همچنین در تصمیم گیری جهت انتخاب روش درمانی مورد نیاز بیمار موثر است.

این مرکز با بهره گیری از پیشرفته ترین دستگاه های سنجش تراکم استخوان آماده ارائه خدمات می باشد . علاوه بر بررسی و تشخیص پوکی استخوان و ارزیابی تراکم استخوان به روش DEXA و با پیشرفته ترین روش های علمی ، مشاوره تغذیه نیز انجام می پذیرد و کتابچه راهنمای پوکی استخوان جهت شناخت ، پیشگیری و درمان بیماری به مراجعین ارائه می گردد .

آزمایش تراکم استخوان اکیداً توصیه می شود اگر:

١.تمام زنان یائسه زیر ۶۵ سال که ریسک ابتلا به پوکی استخوان دارند
٢.همه زنان یائسه که دچار شکستگی شده اند
٣.از داروهایی استفاده می کنیدکه می دانید باعث از بین رفتن استخوان می شوند از جمله: کورتیکواستروئیدها مثل پردنیزولون، داروهای مختلف ضد تشنج از قبیل دیلانتین و باربیتورات های خاص و یا مواد جایگزین هورمون تیروئید با دوزهای بالا.
۴.دارای دیابت نوع ۱ ، بیماری های کبدی، بیماری های کلیوی و یا سابقه خانوادگی از پوکی استخوان هستید.
۵.دارای پرکاری تیروئید هستید.
۶.دارای پرکاری پاراتیروئید هستید.
٧.دارای تجربه شکستگی هستید که تنها پس از یک ضربه خفیف ایجاد شده است.
٨.عکس رادیولوژی داشته اید که شواهدی مبنی بر شکستگی مهره ها و یا نشانه های دیگری از پوکی استخوان را نشان داده است.

آمادگی لازم جهت انجام سنجش تراکم استخوان:

شما باید از مصرف مکمل های کلسیم به مدت حداقل ۲۴ ساعت قبل از امتحان خودداری کنید.

اگر شما به تازگی آزمون باریم داشته اید و یا مواد کنتراست برای انجام سی تی اسکن یا اسکن رادیوایزوتوپ تزریق کرده اید به پزشکتان اطلاع دهید. ممکن است مجبور باشید در این شرایط ۱۰ تا ۱۴ روز صبر کنید تا بتوانید تحت آزمون (DXA) قرار بگیرید.

زنان همیشه باید احتمال حاملگی خود را به پزشک خود و یا کارشناس رادیولوژی اطلاع دهند.

 

 

 

مترجم هوشمند سایت