اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی قلب نوعی تصویربرداری است که جهت تشخیص بیماری ها و مشکلات قلب صورت می گیرد.

این تصویر برداری به متخصص قلب و عروق اجازه می دهد تا عملکرد قلب و دریچه های آن را کنترل و بررسی کند.

در واقع می توان گفت که تصاویر تهیه شده توسط اکوکاردیوگرافی به متخصص قلب کمک می کند که تا موارد نظیر لخته های خون در قلب، مایع موجود در کیسه اطراف قلب و مشکلات آئورت را به خوبی بررسی و مشاهده نماید تا بتواند روش درمانی مناسب را برای بیمار تجویز نمایید. هم چنین لازم است بدانید که اکوکاردیوگرافی قلب جهت تعیین سلامت ماهیچه های قلب به ویژه پس از سکته قلبی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و از اهمیت بالایی برخوردار است.

لازم است بدانید که انجام اکوکاردیوگرافی قلب هیچگونه دردی را به همراه ندارد و تنها در موارد بسیار نادر ممکن است این روش تصویر برداری برای فرد دردناک باشد.

اکوکاردیوگرافی قلب در چه مواردی انجام می شود؟

به طور کلی لازم است بدانید که ، متخصص قلب و عروق به دلایل مختلف ممکن است انجام اکوی قلب یا اکوکاردیوگرافی را تجویز نماید. این تصویر برداری زمانی تجویز می شود که در آزمایشات و یا معاینات فیزیکی، ناهنجاری هایی مشاهده شود که علت آن را نتوان به راحتی تشخیص داد و پزشک جهت تشخیص دقیق به انجام اکوی قلب نیاز داشته باشد.
هم چنین ضربان قلب نا منظم نیز از مواردی است که پزشک در صورت مشاهده آن جهت تشخیص علت و تجویز روش درمانی مناسب، انجام اکوکاردیوگرافی را توصیه می نماید.
از جمله دیگر موارد کاربرد اکوکاردیوگرافی می توان به موارد زیر اشاره نمود:


• مشاهده رگ های قلب
• مشاهده نحوه پمپاژ خون
• مشاهده دریچه های قلب
• تشخیص علت درد قفسه سینه و تنگی نفس