گردشگری سلامت

گردشگری سلامت، نوعی از گردشگری است که به منظور حفظ، بهبود و حصول مجدد سلامت جسمی و ذهنی فرد صورت می گیرد.

امروزه پدیده‌ی ” گردشگری سلامت ” یه به عبارت دیگر ” توریسم درمانی ” به طور گسترده مورد استقبال مردم دنیا قرار گرفته است. اما گردشگری سلامت چیست؟ سازمان جهانی جهانگردی (UN-WTO)، گردشگری سلامت را این‌گونه تعریف کرده است : سفری که یک شخص با هدف دریافت خدمات درمانی به کشوری دیگر انجام می‌دهد. به بیان دیگر یک توریست با سفر کردن از محل زندگی خود، از خدمات درمانی کشور مقصد بهره‌مند می‌گردد تا سلامت جسمی و یا روانی‌اش را تامین نماید. علل ظهور این پدیده نیز نبود برخی از خدمات درمانی، هزینه‌ی زیاد و نبود تکنولوژی‌های پیشرفته درمانی در کشور مبدا است.

در حال حاضر مدیکال توریسم در دنیا مورد استقبال گسترده قرار گرفته و بسیاری از کشورهای در حال توسعه این فرصت را غنیمت شمرده و از آن برای بالا بردن تولید ناخالص ملی و ارتقاء استانداردهای کیفیتی ارائه‌ی خدمات درمانی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خود بهره می‌برند.

از الزامات اصلی این صنعت نوپا، وجود مراکز درمانی و بیمارستان‌های پیشرفته با امکانات مناسب است. کشور ما با توجه به نیاز مبرم کشورهای همسایه به دریافت خدمات درمانی مناسب، و وجود قدرت علمی و نیروی انسانی شایسته، پتانسیل تبدیل شدن به یکی از قوی‌ترین و برترین مقاصد گردشگری سلامت دنیا را دارا می‌باشد.

خدمات گردشگری سلامت در کلینیک قلب نور

در سال‌های گذشته برخی از مراکز درمانی ایران، موفق به دریافت مجوزهای رسمی و گواهینامه‌های بین‌‌المللی جهت ارائه‌ی خدمات درمانی به گردشگران بین المللی شده و پذیرای بیماران خارجی بوده‌اند.

ارائه‌ی خدمات گردشگری سلامت در مراکز درمانی ایران با استقبال گسترده روبه‌رو شده است. یکی از دلایل مهم این پدیده هزینه‌ی مناسب خدمات درمانی و پزشکی در ایران، نسبت به کشورهای توسعه یافته است. هزینه‌ی درمان برای بیماران بین‌المللی در ایران بسیار پایین‌تر تمام می شود.

علاوه بر این کشور ما از نظر موقعیت جغرافیایی در مجاورت بیش از ۱۰ کشور با جمعیت بالای ۲۰۰ میلیون نفر است. اغلب این کشورها نیز در عرصه‌ی پزشکی و درمان بسیار ضعیف‌ بوده و توان رقابت با پزشکان و کادر درمان حاذق ایرانی را ندارند. به همین علت است که این کشورها بازار بالقوه‌ای برای صنعت توریسم درمانی ما به شمار می‌آیند. لازم به ذکر است که  کلینیک تخصصی قلب نور برای درمان بیماران قلبی از جدیدترین تجهیزات و تکنولوژی‌ها استفاده می‌نماید. ناگفته نماند که در کنار تجهیزات و خدمات پیشرفته، پزشکان صاحب نامی نیز در کلینیک تخصصی قلب نور حضور دارند که آوازه‌ی شهرت آن‌ها  میتواند به رونق صنعت گردشگری سلامت استان گیلان کمک کند.