نوار قلب

نوار قلب یک آزمایش ساده و بدون درد است که فعالیت الکتریکی قلب شما را می‌سنجد.

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام به عنوان ECG یا EKG هم شناخته می‌شود. هر ضربان قلب توسط یک سیگنال الکتریکی تحریک می‌شود که از بالای قلب شما شروع شده و به طرف پایین می‌رود.

مشکلات قلبی اغلب بر فعالیت الکتریکی قلب شما تأثیر می‌گذارند. اگر علائم یا نشانه‌هایی را نشان می‌دهید که ممکن است بیانگر یک مشکل قلبی باشند، پزشک شما ممکن است گرفتن EKG را توصیه کند، این علائم عبارتند از:

  • درد قفسه سینه
  • تنفس دشوار
  • احساس خستگی یا ضعف
  • احساس ضربان، تند زدن، یا لرزش قلب
  • احساس این که قلب نامنظم می‌زند
  • شنیدن صداهای غیرمعمول هنگامی که پزشک به قلب شما گوش می‌دهد

EKG به دکتر قلب و عروق کمک می‌کند تا دلیل علایم شما را همراه با نوع درمانی که لازم است انجام شود، مشخص کند.

اگر سن شما ۵۰ سال یا بیشتر است یا سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید، ممکن است پزشکتان برای یافتن علائم زودرس بیماری قلبی EKG را توصیه کند.

در طول فرآیند گرفتن الکتروکاردیوگرام چه اتفاقی می‌افتد؟

رفتن EKG سریع، بدون درد و بی‌ضرر است. بعد از این که گان پوشیدید، یک تکنسین ۱۲ تا ۱۵ الکترود نرم را با ژل به سینه، دست‌ها و پاهایتان متصل می‌کند. برای اطمینان از این که الکترودها به درستی به پوست شما چسبیده‌اند، ممکن است او مجبور شود نواحی کوچکی را بتراشد. هر الکترود تقریباً به اندازه یک سکه‌ی کوچک است. این الکترودها به سیم‌های الکتریکی (وایر) متصل می‌شوند، که این سیم‌ها هم به دستگاه EKG متصل می‌شوند.

در طول آزمایش، هنگامی که دستگاه فعالیت الکتریکی قلب شما را ثبت می‌کند و اطلاعات را روی یک نمودار می‌کشد، باید روی تخت دراز بکشید. مطمئن شوید که تا حد ممکن دراز کشیده‌اید و به طور طبیعی نفس بکشید. شما نباید در طول آزمایش صحبت کنید.

پس از عمل، الکترودها برداشته و دور ریخته می‌شوند. کل این فرآیند حدود ۱۰ دقیقه زمان می‌برد.

EKG زمانی که تحت پایش هستید، تصویری از فعالیت الکتریکی قلب شما را ضبط می کند. با این حال، برخی از مشکلات قلبی همیشگی نیستند. در این موارد، ممکن است به پایش تخصصی‌تر یا طولانی‌تری نیاز داشته باشید.

 

چه کسانی به تست نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) نیاز دارند؟

در صورتی که پزشک تشخیص دهد که علائم شما احتمالا نشان دهنده‌ی بیماری یا مشکل قلبی است، انجام تست نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) را تجویز می‌کند. برخی از این علائم عبارتند از:

   • درد قفسه سینه
   • ضربان محکم و با فشار قلب یا تپش قلب یا احساس این که صدای تپیدن قلب خود را می‌شنوید
   • مشکلات تنفسی
   • خستگی و ضعف
   • شنیدن صدای غیرطبیعی از قلب در هنگام معاینه قلب توسط پزشک

ممکن است نوار قلبی به عنوان بخشی از چکاپ‌های دوره‌ای بیمار انجام شود. انجام این تست می‌تواند به تشخیص بیماری‌های قلبی کمک کند که در مراحل اولیه هستند و هنوز هیچ علائمی ‌ندارند. به طور مثال در صورتی که یکی از اعضای خانواده شما به بیماری قلبی مبتلاست (خصوصا در سنین پایین)، پزشک شما احتمال می‌دهد که ممکن است شما نیز به بیماری قلبی مبتلا باشید و انجام تست نوار قلب را برای اطمینان تجویز می‌کند.

گاهی نیز پزشک شما برای بررسی نحوه تاثیر یک داروی خاص یا یک وسیله درمانی خاص بر روی قلب، انجام تست نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) را تجویز می‌کند. انجام تست نوار قلب قبل از انجام جراحی‌های باز نیز ضروری است.  همچنین در صورتی که بیماری قلبی دارید، پزشک برای انتخاب بهترین روش درمان ممکن است به نتایج نوار قلبی نیاز داشته باشد.