قرص بریلاووس

تیکاگرلور با نام تجاری (brilavus ) یک دارو با اثرات ضد پلاکتی است که باعث ایجاد جریان خون طبیعی در رگ های شما می شود؛ بدان معنا که احتمال تشكيل لخته خون خطرناک كاهش می یابد.
‎در صورت افزایش خطر ابتلا به لخته شدن خون مانند حمله یا سکته قلبی، مصرف تیکاگرلور می تواند به جلوگیری از لخته شدن خون کمک کند. قرص تیکاگرلور اغلب همراه با قرص آسپرین با دوز پایین در افرادی که آنژیوپلاستی عروق کرونر انجام داده اند به مدت ۱۲ ماه تجویز می شود.

 میزان مصرف این قرص معمولا روزانه دوعدد است.

 

این دارو از خانواده داروهای ضدّپلاکتی بوده و موجب مهار و کاهش اثر پلاکتهای خون می شود. پلاکتها اجزای اصلی لخته شدن خون هستند و مصرف این دارو می تواند با مهار آنها باعث رقیق شدن خون و کاهش قدرت خون برای لخته شدن بشود.

  • برخلاف داروهای مشابه از این گروه مانند کلوپیدوگرل و پراسوگرل، این دارو به عنوان داروی اصلی در ترکیب دارویی وجود دارد و بلافاصله وارد خون شده و بعد از مدّت 2 ساعت از مصرف دارو اثر آن بر روی پلاکتهای خون ظاهر می شود. بقیه داروها احتیاج به متابلیسم و پردازش اوّلیه در کبد دارند و اصطلاحاً پیش دارو هستند.
  • بعد از ورود دارو به خون این دارو با اثر بر روی گیرنده P2Y12 پلاکتی موجب مهار قابل برگشت پلاکتهای خون میشود.
  • با مهار پلاکت ها، روند فعّال شدن و اتّصال پلاکت ها به هم مهار شده و از آنجا که اتّصال پلاکت ها عامل اصلی تشکیل لخته خون است، لذا لخته خون تشکیل نخواهد شد

شایع ترین عوارض جانبی تیکاگرلور، تنگی نفس و ریسک بالای خونریزی علی الخصوص خونریزی گوارشی است. ممکن است خونریزی از بینی، عادت ماهایانه با خونریزی شدیدتر، خونریزی از لثه و کبودی آسان هم رخ دهد.
ممکن است لازم باشد قبل از جراحی یا اقدامات دندانپزشکی برای مدت کوتاهی مصرف تیکاگرلور قطع شود، اما حتما قبل از آن با پزشک یا دندانپزشک خود مشورت کنید.

تیکاگرلور برای برخی افراد مناسب نیست.

برای اطمینان از بی خطر بودن این دارو اگر واحد شزایط زیر هستید حتما قبل از مصرف با پزشک‌خود مشورت کنید:
-در صورت بروز واکنش آلرژیک به دارو
-هر گونه آسیبی مانند زخم خونریزی دهنده فعال یا سابقه اخیر خونریزی
-وجود زخم معده
-مشکلات تنفسی مانند آسم یا بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)
-ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی)
-سابقه سکته مغزی خونریزی دهنده
-نقرس یا وجود سطوح بالای اسید اوریک در بدن
-مشکلات کبدی
-قصدبارداری، بارداری حال حاضر و یا شیردهی

اگر دچار حمله قلبی شده اید، ممکن است به توصیه پزشک خود پس از اتمام دوره 12 ماهه درمان، مصرف تیکاگرلور را با دوز کمتر60 میلی گرم، دو بار در روز، تا 3 سال ادامه دهید.
در روز اول درمان مصرف تیکاگرلور بصورت دو عدد قرص همزمان است؛ پس از این، در روزهای آتی دو بار در روز، معمولا یک بار در صبح و یک بار در عصر مصرف می شود.همچنین می توانید تیکاگرلور را با یا بدون غذا مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.