بیماری ASD (حفره بين دهليزی)

علل, علائم و درمان بیماری ASD (حفره بين دهليزی)

 ASD (حفره بين دهليزی) یکی از شایع ترین بیماری های مادرزادی قلبی است که در خانم ها دو برابر آقایان رخ می دهد. بسته به اندازه سوراخ بین دهلیزی ممکن است بی علامت باشد یا منجر به افزایش فشار شریان ریوی و یا آریتمی های دهلیزی شود.

علائم محدود این بیماری منجر به تاخیر تشخیص آن تا دهه پنجم زندگی می شود که به محض تشخیص باید درمان شود.این بیماری می تواند زمینه ژنتیکی داشته باشد و در چندین نفر در اعضای یک خانواده رخ دهد.

علایم بالینی

  • تنگی نفس فعالیتی
  • خستگی
  • تپش قلب
  • آریتمی
  • نارسایی قلبی

این بیماری در دوران کودکی بی علامت است. تنگی نفس فعالیتی، عفونت های مکرر تنفسی یا غیر طبیعی بودن سمع قلبی می تواند از علائم آن در کودکی باشد.

روش درمان

انتخاب روش درمان بستگی به اندازه و محل سوراخ بین دهلیزی و وجود پرفشاری شریان ریوی دارد. بستن ASD به روش زیرجلدی و توسط فوق تخصصین اینترونشنال مقرون به صرفه است و میزان موفقیت آن بیش از 96 درصد است. عوارض کمتری دارد و مدت زمان بستری در بیمارستان را کاهش می دهد.

 

در ویدیو فوق روش درمان بیماری ASD را مشاهده می کنید که در آن پس از بی حسی موضعی و از طریق ورید رانی راست وارد دهلیز راست شده و در ادامه دیوایس در محل سوراخ بین دو دهلیز تعبیه می گردد.

تشخیص

جهت تشخیص این بیماری گرافی ساده قفسه سینه، اکوکاردیوگرافی، نوار قلب و در مواردی ام آر آی قلبی کمک کننده خواهد بود.

درمان

فوق تخصصین اینترونشنال و جراحان قلب می توانند نقش مهمی در درمان بیماران مبتلا به ASD داشته باشند. بستن این نقص در تمامی سنین منجر به بهبود علایم می شود و هرچه زودتر انجام شود با نتایج بهتری همراه خواهد بود.

بر اساس مطالعات درمان ASD به روش بسته منجر به بهبود سریعتر علایم و همودینامیک نسبت به روش جراحی می شود.

بیمار مراجعه کننده به کلینیک قلب نور

خانم 29 ساله با تنگی نفس فعالیتی، خستگی زودرس و سمع غیر طبیعی قلبی  به مرکز مراجعه کرد که پس از انجام اکوکاردیوگرافی فوق تخصصی و تایید وجود حفره بین دهلیزی توسط فوق تخصصین مرکز  در تاریخ 1400/05/19 تحت درمان قرار گرفت.

 

فرآیند درمانی بیمار مراجعه کننده به کلینیک قلب نور را می تواند در این ویدیو ببینید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.