تاثیر ورزش بر مغز و اعصاب

سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می آید این است که تاثیر ورزش بر مغز و اعصاب چگونه است؟ آیا سبب تقویت حافظه و یادگیری می شود؟ در این مقاله پاسخ داده شده است.

آیا ورزش بر مغز و اعصاب تاثیر دارد؟

ورزش نه تنها به جهت کنترل وزن و سلامت قلب شما مفید است بلکه توانایی هوشی و ذهن شما را نیز تقویت می کند. ورزش همچنین برای مغز نیز بسیار مفید است و بر انرژی، خلق و خو، هوشیاری و احساسات خوب شما بسیار موثر می باشد. 

فعالیت بدنی  برای بهبود اختلال عدم تمرکز ذهنی کودکان و بیش فعالی نیز بسیار مفید می باشد. مطالعات مختلف نشان دادند کودکانی که ۱۵ تا ۴۵ دقیقه، قبل از رفتن به سر کلاس درس، می دوند و فعالیت بدنی دارند، میزان بی قراری و جنب و جوش آنها در کلاس درس به نصف کاهش پیدا می کند. 

در اکثر lفراد رفتار و اخلاق تا دو الی ۴ ساعت پس از ورزش آرام و هموار می ماند.

علت تاثیرگذاری ورزش در تقویت مغز

ورزش بر بسیاری از نواحی دستگاه عصبی و ترشح ترکیبات شیمیایی شادی بخش مانند دوپامین و سروتونین موثر است که در نهایت  ما را شاد، خرسند و آرام می نمایند. 

به عبارت دیگر اگر نمی خواهید منتظر باشید تا احساسات خوب برای شما پیش بیایند، خودتان با ورزش کردن، می توانید به استقبال از آنها بروید و خود را شاد نمایید. 

در زمان ورزش فرد می تواند بهتر فکر کند و عملکرد و به دنبالش روحیه بهتری داشته باشد. شما با ورزش عملکرد و سیستم اعصاب تان را به وضعیت بسیار بهتر می رسانید.     

تاثیر ورزش در بهبود افسردگی

همان طور که بیان شد ورزش در کنار کمک به سلامت قلب و عروق، عضلات و برطرف نمودن چاقی و عوارض آن، در تقویت اعصاب و بهبود خلق و خو بسیار موثر می باشد. 

در این دوره افسردگی  روند رو به رشدی پیدا کرده است  و بسیاری از افراد افسرده به منزوی شدن و پرخوری روی می آورند و به افرادی چاق، افسرده و منزوی تبدیل می گردند و سلامتی شان را به مخاطره می اندازند. 

برخی از افراد افسرده نیز امکان دارد اشتهای خود را به غذا خوردن از دست دهند و دچار اختلالات عصبی و  جسمی شوند .

افسردگی کارایی و حافظه فرد را مورد مخاطره قرار می دهد اما  اگر شما بتوانید روان خود را کنترل نمایید می توانید به تمرکز ذهنی و آرامش  و حافظه خوب دست پیدا کنید. مطالعات مختلف نشان داده اند که فعالیت بدنی و ورزش در کاهش خستگی، استرس، عصبانیت و افسردگی بسیار مفید واقع می شوند.

مطالعه ای مشهور بر روی ۱۵۰ فرد با  سن ۵۰ سال و بالاتر که افسردگی در آنها تشخیص داده شده  بود انجام گرفت.  در این مطالعه  افراد به ۳ گروه درمانی  تقسیم شدند و برایشان هر کدام از روش های : فعالیت بدنی و ورزش، مصرف داروی ضد افسردگی زولفت و یا ترکیب هر دو روش (ورزش و دارو)  به مدت ۴ ماه  تجویز گردید.  

در پایان ۴ ماه هر ۳ گروه احساس بهتری داشتند. اما دانشمندان تحقیق را رها نکرده و ۶ ماه بعد مجدد افراد را بررسی کردند و مشاهده نمودند که بازگشت بیماری در  افرادی که از روش ورزش به جهت درمان استفاده می نمودند به صورت آشکار  کمتر از گروه های  مصرف کننده دارو یا مصرف کننده هم زمان دارو و ورزش بود.  

به نظر می رسد مصرف دارو به موازات ورزش، می تواند سبب مخدوش نمودن اثرات مفید ورزش گردد. دانشمندان بیان می کنند که ورزش می تواند روشی درمانی برای انواع افسردگی باشد.  

حتی در اختلالاتی مانند اختلالات دو قطبی تاثیر مثبت ورزش در بهبود به وضوح دیده می شود و  از طرفی  اختلالات مرتبط با اضطراب و تنش حتی می توانند سریع تر به درمان با ورزش پاسخ دهند.

فعالیت بدنی و ورزش می تواند عصبانیت و اضطراب را برای چند ساعت پس از ورزش کاهش دهد و از طرفی ورزش نباید شدت زیادی داشته باشد چرا که می تواند سبب فشار آوردن به فرد ورزش کننده شود بنابراین باید ملایم و فرح بخش باشد.

روش صحیح ورزش برای تقویت مغز

به جهت تقویت مغز توصیه به انجام ورزش های با شدت ملایم تا متوسط می شود. البته روزانه هشت تا دوازده دقیقه ورزش و تعریق با شدت زیاد (۶۰% از سرعت ضربان قلب) برای تقویت مغز خوب می باشد اما باقی فعالیت بدنی روزانه بهتر است از فعالیت های سبک تر باشد تا به فرد ورزش کننده تنش و فشار وارد نگردد. 

توصیه می شود به جای ۱جلسه فعالیت بدنی با شدت بالا، فعالیت بدنی را در ۲ نوبت انجام دهید. برای مثال بیست تا سی دقیقه در صبح ورزش یا شنا کنید و سپس در شب به پیاده روی بپردازید. شما می توانید پیاده روی و ورزش را در طی روز تقسیم نمایید و لازم نیست در ۱ نوبت با ورزش بیش از حد خودتان را خسته نمایید.

توصیه می گردد حداقل  برای ۳ روز در هفته روزی ۳۰ دقیقه را به فعالیت بدنی ملایم مانند پیاده روی، نرمش و گردش یا شنا بپردازید. 

البته توصیه ی بهتر نیم الی یک ساعت  فعالیت  بدنی و برای ۵ روز در هفته می باشد  و در نهایت بسیار مفید تر می باشد اگر هر روز ورزش و فعالیت بدنی داشته باشید.  

اگر واقعا مایلید تلاش بیشتری را برای سرحال بودن و تقویت جسم و مغز خود انجام دهید می توانید برای پنج تا شش روز در هفته روزی ۹۰ دقیقه به ورزش و پیاده روی  بپردازید. اغلب ما می توانیم روزی نیم ساعت پیاده روی را در بین کارهای روزمره و مشغله های خود قرار بدهیم.

شما می توانید از طیف گسترده ای از  نرمش ها و ورزش ها به جهت تقویت مغز و اعصاب تان بهره مند شوید از جمله: ورزش های  با توپ (مثل بسکتبال، فوتبال، تنیس و…)، دویدن ملایم، شنا،  پیاده روی، نرمش های قدرتی و کششی ملایم،  یوگا،  مدیتیشن، وزنه برداری سبک،  تمرینات هوازی و غیره

با توجه به امکانات و موقعیت خود چند نوع فعالیت بدنی را انتخاب نمایید و به برنامه روزانه تان اضافه کنید و از مزایای فعالیت بدنی ورزش بر جسم و مغز خود بهره مند گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.