درمان سریع قلب درد در خانه

آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های کرونر است.

آنژین را به نام آنژین صدری هم می‌شناسند و معمولا به صورت فشرده شدن، سنگینی، سفتی یا درد در قفسه سینه آن را توصیف می‌کنند. بعضی افراد، علائم آنژین را به صورت احساس سنگینی روی قفسه سینه بیان می‌کنند. ممکن است آنژین به صورت درد جدیدی باشد که نیاز به معاینه توسط پزشک پیدا کند یا دردی تکرار شونده باشد که با درمان برطرف شود.

درمان آنژین

گزینه‌های زیادی برای درمان آنژین وجود دارد از جمله تغییر سبک زندگی، داروهای مختلف، آنژیوپلاستی و استنت‌گذاری یا عمل جراحی قلب. هدف از درمان آنژین آن است که میزان تکرار و شدت علائم و خطر حمله‌ی قلبی و مرگ را کاهش دهد.

بهرحال اگر مبتلا به آنژین ناپایدار یا دردی شوید که با دردهای معمول شما متفاوت باشد مثلا در حالت استراحت هم درد داشته باشید لازم است فورا به بیمارستان مراجعه کنید.

درمان فوری قلب درد در منزل

از آنجا که معمولا دلیل آنژین، بیماری قلبی است، می‌توانید با کاهش عوامل خطر بیماری‌های قلبی میزان آنژین را کم یا از آن پیشگیری کنید. مهم‌ترین قدم در این راستای درمان قلب درد آن است که سبک زندگی خود را تغییر دهید. در کنار تغییر سبک زندگی مصرف برخی مواد غذایی نیز به درمان این عارضه بسیار کمک میکند:

۱_ فلفل هندی

به دلیل غلظت بالای کپسایسین (یک عامل ضد التهاب)، درد قفسه سینه را تسکین می دهد. همچنین به عنوان یک تنظیم کننده خون برای بازگرداندن گردش خون به قلب عمل می کند.

۲_ ریحان

یک داروی خوب برای درد قفسه سینه، ریحان حاوی منیزیم است که با کمک به آرامش قلب و عروق خونی، جریان خون را تقویت می کند. همچنین حاوی آنتی اکسیدان ویتامین A است که از تجمع کلسترول در دیواره رگ های خونی جلوگیری می کند.

۳_ زغال اخته

این محصول گیاهی می تواند سلامت قلب و عروق را تقویت کرده و از درد قفسه سینه مانند آنژین پیشگیری کند. همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی و محافظ قلبی است که باعث کاهش کلسترول و افزایش جریان خون به قلب می شود.

۴_ بادام ها

بادام سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده است و می تواند سطح کلسترول خون را کاهش دهد و سلامت قلب را تقویت کند.

۵_ نوشیدنی گرم بنوشید.

یکی از علت های شایع درد قفسه سینه گاز است و نوشیدن یک نوشیدنی گرم به فعال شدن سیستم گوارش شما برای کاهش گاز و نفخ کمک می کند.

۶_ سرکه سیب

این نوع سرکه به هضم غذا کمک می کند و از تولید گاز در شکم جلوگیری می کند که به نوبه خود درد قفسه سینه را کاهش می دهد. در صورت درد قفسه سینه به سادگی دو قاشق چایخوری سرکه مصرف کنید.

۷_ مقدار زیادی آب بنوشید.

آب سدیم اضافی را که باعث فشار خون و فشار خون بالا می شود، دفع می کند. این علائم می تواند منجر به درد آنژین و بیماری عروق کرونر قلب شود.

۸_ تغییر سبک زندگی 

 

درمان درد قلب در خانه ناشی از حمله قلبی

⚠️ با ۱۱۵ یا پزشکی محلی خود تماس بگیرید. بیش از پنج دقیقه علائم حمله قلبی را نادیده نگیرید یا سعی نکنید علائم آن را از بین ببرید. اگر به فوریت های پزشکی دسترسی ندارید، از همسایه یا دوستی بخواهید که شما را به نزدیکترین بیمارستان برساند.
⚠️ یک آسپرین را بجوید و قورت دهید، مگر اینکه به آسپرین حساسیت داشته باشید یا پزشک به شما گفته باشد که هرگز آسپرین مصرف نکنید.
⚠️ در صورت تجویز نیتروگلیسیرین مصرف کنید. اگر فکر می‌کنید که دچار حمله قلبی شده‌اید و پزشکتان قبلاً نیتروگلیسیرین را برای شما تجویز کرده است، آن را طبق دستور مصرف کنید. نیتروگلیسیرین شخص دیگری را مصرف نکنید، زیرا ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری قرار دهد.
⚠️ اگر فرد بیهوش است CPR را شروع کنید. اگر با فردی هستید که ممکن است دچار حمله قلبی شده باشد و او بیهوش است، به ۱۱۵ یا یک متخصص فوریت های پزشکی دیگر بگویید. ممکن است به شما توصیه شود که احیای قلبی ریوی (CPR) را شروع کنید. اگر آموزش CPR را ندیده اید، پزشکان توصیه می کنند که از تنفس دهان به دهان ندهید و فقط فشار قفسه سینه را انجام دهید (حدود ۱۰۰ بار در دقیقه).
⚠️ اگر دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) در دسترس است و فرد بیهوش است، در حین بازیابی و راه اندازی دستگاه، احیای قلبی ریوی را شروع کنید. دستگاه را وصل کنید و دستورالعمل هایی را که توسط AED پس از ارزیابی وضعیت فرد ارائه می شود، دنبال کنید.

آماده شدن برای ویزیت پزشک

اگر درد سینه ناگهانی (آنژین ناپایدار) پیدا کردید فورا با اورژانس تماس بگیرید.

اگر تنها در زمان فعالیت ممکن است دچار علامت شوید یا گاهی علائم خفیفی دارید یا به دلیل سابقه خانوادگی، نگران خطر آنژین هستید بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید. اگر آنژین را زودتر تشخیص بدهید درمان شما نیز ساده‌تر و موثرتر خواهد بود.

سلامتی بزرگترین نعمت ماست!!

از آنجا که ممکن است ویزیت شما کوتاه باشد و حرف‌های زیادی برای گفتن به پزشک داشته باشید بهتر است پیش از ویزیت آماده باشید. بعضی مواردی که به آمادگی بیشتر شما کمک می‌کند و مواردی که ممکن است پزشک از شما بخواهد از این قبیل است:

کارهایی که می‌توانید پیش از ویزیت انجام دهید:

  • در مورد محدودیت‌های لازم برای ویزیت سوال کنید. وقتی قرار است توسط پزشک ویزیت شوید در مورد کارهایی که باید پیش از آن انجام دهید مثل محدود کردن غذا بپرسید. مثلا ممکن است برای انجام آزمایش چربی خون یا سایر شاخص‌های بیماری‌ قلبی، لازم باشد مدتی قبل از ویزیت و انجام آزمایش ناشتا باشید.
  • هر علامتی که تجربه می‌کنید بنویسید. حتی اگر علائمی را فکر می‌کنید به آنژین مربوط نیست بنویسید.
  • سوابق مهم خود را بنویسید. از جمله هر گونه سابقه آنژین قلبی، درد قفسه سینه، بیماری قلبی، سکته‌ی مغزی، فشارخون بالا یا دیابت و هر استرسی جدی یا تغییری در زندگی که اخیرا تجربه کرده‌اید.
  • فهرستی از تمام داروهای خود را داشته باشید. همین طور ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید.
  • در صورت امکان بهتر است یکی از اعضای خانواده یا دوستان در زمان ویزیت همراهتان باشد. گاهی ممکن است حین ویزیت، یادآوری تمام اطلاعات مورد نیاز مشکل باشد. ممکن است کسی که همراه شماست مواردی را به خاطر بیاورد که در ذهن شما نیست.
  • در مورد عادت‌های غذایی و فعالیت ورزشی خود آماده گفتگو باشید. اگر هنوز رژیم غذایی و برنامه ورزشی خاصی ندارید آماده باشید درباره چالش‌های احتمالی که برای شروع رژیم و ورزش پیش روی شما است با پزشک صحبت کنید.
  • سوال‌های خود را برای پرسیدن از پزشک بنویسید.
در صورت نیاز به انجام ویزیت تخصصی متخصص قلب و عروق در منزل می‌توانید با شماره‌های کلینیک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.