علائم بیماری قلبی در زنان

بیماری قلبی در زنان یکی از شایع ترین مواردی است که به پزشکان قلب و عروق مراجعه می کنند. در این مقاله در ارتباط با علائم بیماری قلبی در زنان صحبت شده است. این مقاله را دنبال کنید.

بیماری های قلبی در زنان

بیماری های قلبی در زنان از هر سن و نژادی وجود دارد. این بیماری ها در سراسر جهان دلیل اول مرگ و میر زنان محسوب می شود؛ اما بسیاری از زنان از این خطر بی اطلاع می‌ باشند. همچنین غالب افراد تفاوت عوامل خطر زا و نشانه های اولیه بیماری های قلبی در زنان با بیماری های قلبی در مردان را نیز نمی دانند. 

زنان و به طور کلی افرادی که در زمان تولد مؤنث بوده اند (DFAB) با شناخت کامل به این موارد می توانند خطر بروز بیماری های قلبی را کاهش دهند.

بیماری قلبی عروقی (CVD) در زنان چیست؟

بیماری های قلبی عروقی تأثیر به خصوصی روی زنان و افرادی که در زمان تولد مؤنث بوده اند (DFAB) می گذارد. به نظر می رسد که تفاوت های جنسیت مثل آناتومی، تعداد گلبول های قرمز و هورمون ها، باعث تجربه ی متفاوت این دسته از بیماری ها بین مردان و زنان می شود.

بیماری قلبی عروقی (CVD) دلیل اول مرگ و میر در ایالات متحده و تمامی جهان است. در سال ۲۰۱۹، بیماری قلبی عروقی به عنوان دلیل یک سوم مرگ و میر مردم سرتاسر جهان شناخته شد. یعنی هجده میلیون نفر در این سال با بیماری قلبی عروقی جان خود را از دست دادند. 

به طور میانگین از هر چهار نفر یک نفر در آمریکا به دلیل این مشکل فوت کرده که سالانه حدود ۶۵۹۰۰۰ نفر را در بر می گیرد.

چرا باید بیشتر در رابطه با بیماری قلبی عروقی در زنان بدانید؟

بسیاری از زنان نمی دانند که بیماری قلبی عروقی در مقایسه با سرطان سینه حدود هفت برابر بیشتر مرگ آفرین است. در سال ۲۰۱۸ این بیماری ها جان ۳۰۰۹۷۷ نفر را گرفتند. از سوی دیگر، نرخ مرگ و میر تمامی انواع سرطان تنها ۲۸۳۷۲۱ نفر بود، که ۴۲۴۵۵ نفر از این جمعیت مبتلا به سرطان سینه بوده اند.

توجه، آگاهی و اقدامات مناسب در مواجهه با تمامی بیماری ها از اهمیت بالایی برخوردار است. اما اگر از میزان بالای خطر بیماری های قلبی آگاه نباشید، از نیاز مبرم به مطالعه در این زمینه بی اطلاع خواهید بود و در نتیجه ی آن، اقدامات لازم برای کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی را انجام نخواهید داد.

یکی از تحقیقات نشان می دهد که تنها نیمی از زنان زیر ۵۵ سالی که دچار حمله ی قلبی شده اند، از قبل در مورد خطر بیماری های قلبی عروقی خود با خبر بوده اند. اما نیمی دیگر از عوامل خطرزا و سایر مشکلات احتمالی خود اطلاعی نداشتند.

تفاوت سیستم قلبی عروقی مردان و زنان در چیست؟

محققین تفاوت های جنسیتی متعددی در سیستم قلبی عروقی پیدا کرده اند. این تفاوت های پیچیده در مقیاس میکروسکوپی باعث می شود مردان و زنان بیماری های قلبی عروقی را به صورت متفاوت تجربه کنند. برخی از این موارد در ادامه آمده است:

۱- آناتومی: رگ های خونی و بطن های قلب در زنان کوچک تر از مردان است. همچنین دیواره های قلب در زنان نازک تر می باشد.

۲- گلبول های قرمز: تعداد این گلبول ها در زنان کمتر از مردان است. در نتیجه، زنان توانایی حمل اکسیژن کمتری دارند.

۳- سازگاری قلبی عروقی: تغییرات ارتفاع یا حالت قرار گیری بدن (مثل ایستادن یا دراز کشیدن ناگهانی) روی زنان تأثیر بیشتری می گذارد. زنان بیشتر دچار غش یا افت فشار خون می شوند.

۴- هورمون ها: در حالی که هورمون غالب در بدن مردان تستسترون است، زنان دارای مقادیر بالای استروژن و پروژسترون می باشند. این هورمون ها از جهات متعددی روی سلامت قلب و سلامت عمومی فرد تأثیر می گذارند.

آگاهی زنان از بیماری قلبی و عروقی

زنان ده سال دیرتر از مردان متوجه علائم بیماری های قلبی عروقی خود می شوند. درد و ناراحتی قفسه ی سینه از علائم رایج حمله ی قلبی محسوب می شود؛ اما تفاوت های مهمی در علائم تجربه شده در زنان و افرادی که در زمان تولد مؤنث بوده اند وجود دارد.

زنان و افرادی که در زمان تولد مؤنث بوده اند ممکن است علاوه بر علائم رایج (مثل درد قفسه سینه) برای حمله های قلبی، علائم دیگری نیز داشته باشند. همچنین خطر بروز حمله ی قلبی خاموش در این گروه بالاتر است. 

حمله ی قلبی خاموش یا بدون علائم به گونه ای از حمله ی قلبی گفته می شود که با علائم واضح همراه نیست. خطر مرگ ناشی از حمله ی قلبی بدون علائم در زنان بالای ۶۵ سال از مردان در این گروه سنی بیشتر است.

علائم بیماری های قلبی عروقی در زنان

رایج ترین نمونه ی علائم بیماری های قلبی عروقی در زنان و مردان آنژین یا درد قفسه ی سینه است. این درد می تواند با حالت های زیر توصیف شود:

زنان بیشتر از مردان دچار علائم غیر معمول زیر می شوند:

در صورت مواجهه با این علائم یا شدت گرفتن آنها بلافاصله برای شروع درمان اقدام کنید.

علائم حمله ی قلبی در زنان

زنان علائم متعددی را برای حمله ی قلبی گزارش داده اند. این علائم موارد زیر را در بر می گیرد:

جزئیات علائم درد یا ناراحتی شامل موارد زیر می شود:

در صورت مشاهده ی هر کدام از این علائم -مخصوصاً در صورت وجود بیش از یک مورد- بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. حمله ی قلبی به ماهیچه ی قلب شما آسیب می رساند. این آسیب با گذشت هر دقیقه شدید تر می شود. بنابراین، به هیچ وجه برای تماس گرفتن با اورژانس منتظر نمانید. 

ممکن است زنان علاوه بر درد قفسه ی سینه علائم دیگری را نیز تجربه کنند.

علائم هشدار دهنده ابتدایی برای حمله قلبی در زنان

بسیاری از زنان پیش از وقوع حمله ی قلبی، یک سری علائم هشدار دهنده ی ابتدایی را تجربه می کنند. به این علائم هشدار دهنده ی ابتدایی، علائم پرودرومال نیز گفته می شود. این علائم می توانند چند ساعت، چند هفته یا حتی چند ماه پیش از وقوع حمله ی قلبی خود را نشان دهند. 

رایج ترین مورد علائم هشدار دهنده ی ابتدایی حمله ی قلبی، خستگی غیر طبیعی است. اگر بدون دلیل دچار خستگی شدید شده اید، باید با اورژانس تماس بگیرید.

علاوه بر خستگی غیر عادی، سایر موارد علائم هشدار دهنده ی ابتدایی حمله ی قلبی در ادامه آمده است:

پیشگیری از حمله ی قلبی در زنان

زنان می توانند با انجام اقدامات مناسب از خطر شکل گیری بیماری های قلبی جلوگیری کنند. بسیاری از عوامل خطر زای بیماری های قلبی عروقی با درمان مناسب قابل پرهیز یا کنترل هستند. هفت فاکتور خطر زای اصلی برای علائم بیماری های قلبی عروقی در زنان (و همچنین مردان) عبارت است از:

مراقب قلب سالم خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.